سبد خرید
0
No products in the cart.

ورود و عضویت

×

شوق خواندن (فرهنگ‌بان 3)

mpa118
15 مرداد 1401
امتیاز بدهید

شوق خواندن (فرهنگ‌بان 3)

 

هفته کتاب در آبان هر سال برگزار می‌شود. در این هفته چند نشست و جشنواره و طرحی حمایتی موسوم به «پاییزه کتاب» برگزار می‌شود. در این طرح به هر خریدار کتاب مبلغی به‌عنوان یارانه داده می‌شود تا از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح، کتاب بخرد، و کتاب‌فروشان آن مبلغ یارانه را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گیرند. معمولاً به دلیل مضیقه‌های مالی مدت زمان پرداخت به فروشگاه‌های کتاب طولانی می‌شود، با این حال فروشندگان از آن استقبال می‌کنند؛ چون در آن بازه زمانی خرید و فروش کتاب رونقی دارد. این فرآیند مطلوب برای کتاب‌فروشان و خریداران کتاب است، ولی برگزاری هفته کتاب تأثیری جدّی در کتاب‌خوان کردن مردم ندارد. زیرا طرحی برهه‌ای و فاقد پشتوانه است و اصولاً برگزاری نشست‌ها و سایر برنامه‌های فرمالیته اداری بر اصل موضوع غلبه دارد. کتاب‌خوان کردن مردم فرمایشی یا با برگزاری نشست و همایش امکان ندارد. باید طرحی اساسی و هدف‌دار و طولانی مدت درانداخت. باید احساس نیاز به مطالعه و درک اهمیت کتاب در زندگی روزمره را در نگرش مردم ایجاد کرد. دوریس لسینگ در خطابه نوبل خود در سال 2008 از رنج و فقر مشتاقان کتاب و کتاب‌خوانی در زیمباوه گفت. این که با همه کمبودها زنانی که حریص کتاب‌‌خواندن بودند و چون کتابی نمی‌یافتند به سوپر مارکت می‌رفتند و با ولع نوشته روی قوطی کنسرو یا شیشه مربا را می‌خواندند؛ چون نیاز به کتاب خواندن داشتند و این حس موجب می‌شد به هر زحمتی که شده، بخوانند.

نهادهای فرهنگی و متولیان امور کتاب باید در یک برنامه‌ریزی منسجم و با طرح‌های کم‌خرج احساس نیاز به کتاب‌خواندن را در مردم و به‌خصوص نوجوانان و جوانان پدید آورند. این امر مستلزم آموزش مؤثر در مقاطع مختلف آموزشی است. در اصل متولی برگزاری هفته کتاب باید آموزش و پرورش باشد، و بعد از آن وزارت علوم. تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ها و نیز ایجاد انگیزه در نوجوانان برای خواندن، دو راهبرد تأثیرگذار برای ترویج کتاب‌خوانی در نسل جوان است. اجتناب در برگزاری نشست‌های حوصله‌بر که عموماً با اهدا انواع جایزه همراه است و تعداد بسیار اندکی مخاطب دارد، گامی مؤثر در کم کردن هزینه‌هاست. بعد از آن باید طرح‌هایی آگاهانه و نه صرفاً اداری در مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و در میان عموم مردم برگزار کرد تا اهمیت کتاب‌ و کتاب‌خوانی درک و برای همه اقشار جامعه تبیین شود. سر جان هرشل ـ ریاضی‌دان بریتانیانی ـ در آیین گشایش کتابخانه‌ای در انگلستان در سال 1833 چنین گفت: «شما ذوق خواندن را در کسی پدید آورید و وسایل ارضای آن را در اختیارش بگذارید، دیگر یقین بدانید که او را خوشبخت کرده‌اید. او خود را در هر یک از روزگاران گذشته تاریخ با فرزانه‌ترین و نکته‌پردازترین و مهربان‌ترین و دلیرترین و پاک‌دل‌ترین مردمی که مایه افتخار جهانیان‌اند روبه‌رو می‌بیند و هم‌وطنی برای همه ملت‌ها و هم‌زمانی برای همه زمان‌ها می‌شود.»1

 

این شماره متأسفانه با تأخیر به دست مخاطبان می‌رسد. قطعی اینترنت ما را در فراهم‌آوری مقاله و آماده‌سازی آن با مشکل مواجه کرد. از این بابت از خوانندگان گرامی پوزش می‌خواهیم.

 

در فاصله نشر شماره دوم تا سوم فرهنگ‌بان متأسفانه برخی از فرهنگ‌سازان میهن‌مان از میان ما رفتند. فقدان دکتر مظاهر مصفا که خود یکی از پاسداران سخن پارسی بود، موجب شد تا درباره ایشان مطالبی بیشتر کار کنیم. همچنین دو مطلب به یاد حسین آهی منتشر می‌کنیم که در دنیای شعر و شاعری قلندروار زیست.

 

 

 1. برگرفته از : رسالت کتابخانه، آندره مورا، ترجمه اسماعیل سعادت، آموزش و پرورش، آبان 1354. شماره 133. ص 82.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader