سبد خرید
0
No products in the cart.

ورود و عضویت

×

چه چیز بالاتر از افتخار (فرهنگ‌بان 7)

mpa118
15 مرداد 1401
امتیاز بدهید

چه چیز بالاتر از افتخار (فرهنگ‌بان 7) ویژه نامه فاکنر

 

 

در میانه دهه 1360 که اوضاع کاغذ خوب نبود و نشریه‌های فرهنگی و ادبی به‌ندرت منتشر می‌شد؛ به همّت مترجم توانا، صفدر تقی‌زاده گاه‌نامه‌ای در هیئت کتاب منتشر می‌شد به نام کتاب سخن. بیشتر نویسندگان و مترجمان آن از نسلی بودند که در نشریه‌های مهم و با سابقه پیش از انقلاب فعالیت می‌کردند؛ کتاب سخن از مقاله‌های ادبی و تاریخی و نقد و داستان فراهم آمده بود. نویسندگان و شاعرانی چون عباس زریاب و عبدالحسین زرین‌کوب و رضا سیدحسینی و محمدعلی موحد و هوشنگ طاهری و سیمین بهبهانی و فریدون مشیری و احمد تفضلی و محمود نفیسی و ولی‌الله درودیان و جمال میرصادقی و تعدادی دیگر از صاحب‌نظران آن روزگار در آن قلم می‌زدند. در اواخر دهه 1360 به طور اتفاقی کتاب سخن را میان کتاب‌های پدرم «کشف کردم». کلاس هفتم بودم. نخستین مطلبی را که از میان نوشته‌های ارجمند این مجموعه خواندم مطلبی بود به قلم صفدر تقی‌زاده درباره ویلیام فاکنر و در پی آن داستان کوتاه «راست قامتان». این مطالب چنان تأثیری بر من گذاشت که بعد از خواندنش تصمیم گرفتم داستان‌نویس بشوم؛ مثل فاکنر! ترجمه خواندنی و تأثیرگذار تقی‌زاده و نامه‌های مؤثری که در آن مقاله آمده بود و نیز داستانی که سراسر از عزم و همّت والای یک خانواده روستایی خبر می‌داد همه آن چیزی بود که در حافظه‌ام نشست.

ویلیام کاتربرگ فاکنر یکی از نمادهای ادبیات آمریکا به حساب می‌آید. زندگی پر نشیب و فرازی داشت. داستان‌هایی دشواریاب و خواندنی نوشت که گاه منتقدان ادبی را واداشت تا با تحلیل و نقد خود به نوعی از آن رمزگشایی کنند. فاکنر فیلم‌نامه نوشت و گاه فیلم‌نامه هم ویرایش کرد، و در اواخر عمر با کار در مزرعه شخصی‌اش امرار معاش می‌کرد. گاه چنان تهیدست بود که حتی نمی‌توانست قبض برق خانه‌اش را پرداخت کند و گاه به واسطه فروش خوب داستان‌هایش و نیز کار در هالیوود در آسایش رضایت‌بخشی به‌سر ‌برد. با این همه شخصیّت گریزان از جمع و انزواجوی او محملی بود برای خلق داستان‌هایش. فاکنر همواره فردگرایی را می‌ستود و آن را لازمه موفقیّت در نویسندگی می‌دانست. او در دهه پایانی ‌زندگی‌اش آموخت که در عین انزواجویی چگونه مردم‌آمیز باشد. در اوج شهرتِ بسیار به گمنامی علاقه داشت. معروف است که وصیّت کرده بود که بر سنگ گورش بنویسند: «ویلیام فاکنر: کتاب نوشت و مُرد». فاکنر علاقه‌ای به مصاحبه با نشریات نداشت، خیلی زود بی‌حوصله می‌شد و اگر پرسش‌گری می‌خواست وارد زندگی خصوصی‌اش شود از کوره درمی‌رفت و خشم می‌گرفت. با این ‌حال خوش‌مشرب بود و سخن‌های شنیدنی زیادی داشت. آداب‌دان بود و به همین دلیل دولت آمریکا از او خواست تا در ژاپن و برزیل سفیر فرهنگی کشورش شود. فاکنر آرام و با تأنی و با لهجه می‌سی‌سی‌پی سخن می‌گفت. یک‌بار در پاسخ به کسی که گفته بود سه بار داستانش را خوانده و چیزی نفهمیده با آرامش پاسخ داده بود: برای چهارمین بار بخوانید!

بزرگ‌ترین خصیصه ستوده فاکنر این است که کار خود را، نوشتن را، جدّی گرفت. سخت‌کوش بود و نه به ستایش علاقه‌مندانش دل‌خوش بود و نه با نکوهش منتقدانش دل‌سرد شد. او نیک می‌دانست که باید استوار در راهی که انتخاب کرده گام بردارد تا به مطلوبش برسد. در بررسی آثار فاکنر کاملاً مشخص است که آگاهانه از شگردهای داستان‌نویسی استفاده می‌کند و مخاطبانش را در نظر دارد. او روی خوشی به منتقدان آثارش نشان نمی‌داد و معروف است که هرگز نقدهای آثار خود را نخواند. با این ‌همه از میان سخنانش معلوم است در برابر نقد یک‌سر بی‌اعتنا نیست. توانایی‌هایش در داستان‌نویسی و خلق آثار درخور او را به شهرتی عالم‌گیر رساند. در سال 1950 جایزه نوبل را به‌دست آورد و در خطابه‌ای که سراسر ستایش انسان و فراخوانی به امیدواری بود، سیمایی متفاوت از فاکنر داستان‌نویس نمایان کرد. داستان‌های فاکنر از رنج و فقر و تبعیض سخن می‌گفت امّا در سخنانش در آکادمی سوئد مژده پیروزی انسان را سر داد. فاکنر در چند جا هدف زندگی را رسیدن به سه چیز دانسته است: زن، پول و افتخار. او معتقد است این سومی دو تای اول را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در مجموعه‌ای که پیش رو دارید سعی کردیم تا آن‌جا که امکانات اجازه می‌دهد وجوه شخصیت و میزان کامیابی او را در داستان‌نویسی نشان دهیم. به همین دلیل در این ویژه‌نامه فاکنر مانند اسطوره معرفی نشده و در میان نقدها از ضعف‌های کارش نیز سخن گفته شده است. این مجموعه حاصل زحمات نویسندگان و مترجمان ارجمندی است که دوست‌دار داستان و داستان‌نویسی هستند. از یکا‌یک ایشان به دل و زبان سپاس‌گزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader